Třebíč patřila k nejvýznamnějším centrům židovského osídlení na Moravě. Zdejší zachovalá židovská čtvrť se hřbitovem je zapsaná na seznamu UNESCO, stejně jako areál bývalého benediktinského kláštera s nádhernou bazilikou sv. Prokopa. Za vidění stojí i kostel sv. Martina s vyhlídkovou věží a Malovaný dům. A na své si ve městě přijdou nejen milovníci památek, ale i přírodních krás. Projděte se třeba podél řeky Jihlavy a vystoupejte na Masarykovu vyhlídku.
Tip: Projděte si Naučnou stezku Po stopách opatů a rabínů (cca 3 km), která propojuje třebíčské památky zapsané na seznamu UNESCO. Trasa začíná na Karlově náměstí a zavede vás na nejzajímavější místa židovské čtvrti, na hřbitov a k bazilice sv. Prokopa. Vhodná je pro pěší, cyklisty, pro kočárky i vozíčkáře.
Židovská čtvrť a hřbitov
Třebíčská židovská čtvrť se řadí mezi nejzachovalejší v Evropě. Dnes je tu více než 100 dochovaných staveb, například dvě synagogy, obecní dům, dům rabína, chudobinec, nemocnice, škola a další.
První písemná zmínka o Židech v Třebíči pochází z roku 1338, největšího rozmachu dosáhla židovská čtvrť ve 2. polovině 17. století. Dlouhá staletí tu Židé a křesťané žili bez větších konfliktů, po 2. světové válce se sem však z téměř 300 židovských obyvatel vrátilo jen několik osob. Až budete procházet úzkými uličkami s průchody a prampouchy, dívat se na domky s verandami a balkony, ucítíte, že tudy kráčela (pohnutá) historie.
Hřbitov se nachází na severním svahu kopce Hrádku, z židovské čtvrti k němu vede klikatá cesta (od Přední synagogy cca 500 metrů). Nejstarší náhrobek je datován k roku 1631, celkem se tu dnes nachází asi 11 000 hrobů a 3000 náhrobků a také památník židovských vojáků z 1. světové války a památník obětí rasové genocidy za 2. světové války.
Věděli jste, že… Židovská čtvrť v Třebíči je jediným dokladem židovské kultury mimo území Izraele, zapsaným na prestižní seznam UNESCO?
Zadní synagoga a dům Seligmanna Bauera
V interiéru Zadní synagogy postavené kolem roku 1669 zaujme výmalba z počátku 18. století, která patří mezi nejkrásnější barokní výmalby na Moravě. Po 2. světové válce sloužila synagoga jako sklad ovoce a zeleniny, v 90. letech 20. století prošla rozsáhlou rekonstrukcí a byla zpřístupněna jako muzeum. Na ženské galerii je umístěna expozice s židovskou tematikou a unikátní model židovské čtvrti v měřítku 1 : 100, který zachycuje stav k roku 1850.
V sousedství synagogy můžete navštívit dům Seligmanna Bauera z roku 1798, který představuje jedinečnou expozici bydlení židovské rodiny v meziválečném období. V přízemí je hokynářství, v patře kuchyně a ložnice a v přístavku na dvoře expozice řeznictví.
Praktické informace
- Židovská čtvrť i hřbitov jsou volně přístupné.
- Turistické informační centrum Zadní synagoga nabízí prohlídky s průvodcem:
- Okruh I – komentovaná prohlídka Zadní synagogy spojená s prohlídkou Domu Seligmanna Bauera, procházka židovskou čtvrtí se zastavením u zajímavých objektů (1,5–2 hod.)
- Okruh II – komentovaná prohlídka Zadní synagogy spojená s prohlídkou Domu Seligmanna Bauera, procházka židovskou čtvrtí se zastavením u zajímavých objektů a návštěva židovského hřbitova (2–2,5 hod.)
- Vstupné do Zadní synagogy a domu Seligmanna Bauera: 100 Kč / základní vstupné, 70 Kč / snížené vstupné; 40 Kč / vstupné bez průvodce
- V rámci vstupného bez průvodce je možné navštívit pouze ženskou galerii, kde se nachází výstava Makom Chajim a model židovské čtvrti.
- Komentované prohlídky hřbitova nejsou možné v sobotu kvůli svátku šabat.